logo Facebook
i slova jsou činy

Naivita mediální komunikace se v současné ČSSD snad vyučuje

14. srpna 2019 13:00 / autor: Jan Mrzena

Je vlastně nudné psát o tom, že má současná ČSSD problémy. Nechci rozebírat detailně příčiny, ani souvislosti krize naší nejstarší politické strany. Případ posledního víkendu však opět připomněl její palčivou neschopnost komunikovat s médii a jejich prostřednictvím i s lidmi – voliči. Zdaleka nejde jen o fatálně protichůdné pohledy na svět a politiku ministrů - místopředsedů ČSSD Jany Maláčové a Tomáše Petříčka na straně jedné a poslance – bývalého místopředsedy Jaroslava Foldyny. Koneckonců názorových proudů bylo vždy mezi sociálními demokraty víc, než je programová odlišnost několika jiných stran dohromady (například KDU-ČSL, TOP 09 a STAN). A vždy si nositelé těch odlišných názorů šli po krku v rámci boje o vliv a o moc všemi prostředky. Stačí si vzpomenout na kauzu olovo, kriminalizaci Věry Jourové (ale i dalších), lánský puč a nekonečnou „pružnost“ postojů Milana Chovance. Ovšem při komunikaci s médii si i při sebevypjatějších situacích představitelé ČSSD věděli rady.

Nemá smysl řešit kdo z vedení sociální demokracie fandí Prague Pride a kdo má blíž ke Spolku bílého heterosexuálního muže, kdo je větší eurohujer a kdo jezdí na motorkách s Nočními vlky. Mediální obraz ČSSD se zkrátka i v okurkové sezóně opět zhoršil, rozmlžil. Jakoby nestačily události posledních měsíců (výsledky eurovoleb, tanečky okolo ministerstva kultury, opouštění vlády kvůli volbě do Rady ČTK). Naivita při komunikaci s médii se snad uvnitř sociální demokracie vyučuje. Při prvních otázkách novinářů ochotně odpovídali mladí místopředsedové Jana Maláčová a Tomáš Petříček (do funkcí se dostali „pouze“ kariérním postupem) přesně tak, jak se od nich očekávalo. Pro média zajímavý spor se rozhořel. Matador Jaroslav Foldyna (opakovaně uspěl ve volbách) reagoval podle svého gusta, čímž spirálu reakcí samozřejmě popíchl. Kauza nabobtnala a okamžitě rozvířila spekulace. Bude se opakovat scénář, kterým ODS vyloučením Václava Klause juniora stigmatizovala jako nechtěné dítě strany? Míří Jaroslav Foldyna do Trikolory a hodí se i jemu mediální zviditelnění? Dosáhl by dalšího zviditelnění a podobnou stigmatizaci, kdyby ho šéfové ČSSD ze strany vyloučili? Je současné vedení sociální demokracie připraveno skutečně něco udělat, aby zastavilo pád strany do zapomnění?

Zatímco Jana Maláčová se po prvním razantním vyjádření z další komunikace s novináři o kauze posledního víkendu stáhla, Tomáš Petříček (šéf diplomacie) k podobnému postoji dospěl o něco později. Mezitím si to s Jaroslavem Foldynou chlápacky rozdával a média měla o čem „hrát“ ještě dnes. Naivita nebo záměr? Asi tomu nerozumím, ale místopředsedové by obecně měli mít více politické rozvahy než cejchovaní rebelové. Každopádně lid se baví, noviny se prodávají, televize i rozhlas mají něco do zpráv a nervozita uvnitř ČSSD stoupá i v době, kdy o politice nikdo vlastně slyšet nepotřebuje.