logo Facebook
i slova jsou činy

Rada ČT v roce 2019

20. ledna 2020 05:00 / autor: Jan Mrzena

Dnes přinesou do Poslanecké sněmovny organizace a sdružení poslední návrhy pro volbu šesti nových členů Rady české televize. V průběhu týdne pak volební výbor zveřejní oficiální seznam kandidátů, jejichž veřejné slyšení by mohlo proběhnout v prvním únorovém týdnu. Televizní rada má z malých mediálních rad nejvíc práce – měřeno počtem veřejných jednání. V roce 2019 měla rada 21 schůzí, předseda pobíral měsíčně 53 700 Kč, místopředsedové 43 600 Kč a členové 33 900 Kč. Letošní plat radních bude zase o něco vyšší, konkrétní částka se vypočítá z průměrné mzdy zaměstnanců České televize v minulém roce – ta bude zveřejněna na schůzi rady ve středu.

Všech veřejných schůzí se zúčastnil předseda Jan Bednář, místopředseda Jaroslav Dědič, Daniel Váňa a Vlastimil Venclík. Jedenkrát se omluvili Vratislav Dostál a Ivana Levá. Dvakrát chyběli Luboš Beniak a Jiří Kratochvíl, třikrát Ladislav Karmazín, místopředseda René Kühn a Zdeněk Šarapatka. Na čtyřech schůzích nebyl místopředseda Tomáš Samek. Nejvíce absencí, konkrétně šest, měl (stejně jako v roce 2018) Martin Doktor, ale také Michael Hauser a Jan Maxmilián Kašparů.

Rada České televize má mít podle zákona patnáct členů, po celý rok 2019 byla kompletní a její složení se neměnilo. Poutá trvale velkou pozornost. V minulém roce si „užila“ tlak, na který posledních deset let nebyla zvyklá. Na radu vystřelil hned po svém znovuzvolení prezident Miloš Zeman, našel několik následovníků v Poslanecké sněmovně – zejména v SPD. Mnohé o atacích vůči této radě bylo řečeno a naspáno. Spekulovalo se dokonce o jejím odvolání v souvislosti s dlouhým odkládáním projednání starších výročních zpráv. Nakonec poslanci nikoho neodvolali. Ovšem posledních několik schůzí rady bylo hodně nervózních. Jednání o rozpočtu České televize na rok 2020 může ještě přinést nejednu zápletku.

Tato volba bude pro současnou sněmovnu testem jejích schopností. Zatím všechny volby členů mediálních rad provázel povyk v sále i na ulicích. Změna šesti z patnácti členů může zásadně změnit chování rady i cíle, které bude sledovat. Komu mandát v televizní radě v březnu skončí? Janu Bednářovi, Luboši Beniakovi, Vratislavu Dostálovi, Michaelu Hauserovi, Ivaně Levé a Vlastimilu Venclíkovi.