logo Facebook
i slova jsou činy

Zbyněk Stanjura: Nikdy jsme neříkali, že to je náš člověk

21. března 2020 13:00 / autor: Monitor

Ve středu 11. března volila Poslanecká sněmovna nové členy Rady České televize. Rozprava byla kvůli kádrovacímu mailu předsedy volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) velmi emotivní. Co všechno ve sněmovně zaznělo? Přinášíme v plném znění. Je nutné, aby nic podstatného v době koronaviru nezapadlo...

Zbyněk Stanjura (předseda klubu ODS): "Když zazní lež na mikrofon, je třeba reagovat. Pan Václav Klaus mladší tady momentálně není. Takže to, co říkal, není pravda.

Smějí se poslanci ANO, kterým nevadí například tento text: "Nevolte toho kandidáta, protože na něj má vliv jistá mladá dáma, s kterou má vztah člen naší vlády." To vám nevadí! To vám přijde normální! A ještě se tomu smějete jak děti. Dobře vám tak. To je obrázek o vašich hodnotách a o vašem přístupu.


Já jsem ten mail nepsal. Psal to předseda volebního výboru. Ani se nestydí. Je úplně v pohodě. To jsou ty komunistické metody. Kdyby napsal: tento kandidát není profesionál, nemá dostatečné vzdělání, nemá dostatečné zkušenosti - to dělá každý klub podle mě. To je normální. Ale tyhlety osobní nechutnosti, tyhlety... To je jedno, že to byl soukromý mail. Někdo z hnutí ANO, někdo z hnutí ANO, někdo z příjemců toho mailu to vynesl. Nebuďte paranoidní. To nebyli žádní hackeři. To byl někdo z adresátů toho mailu, který to vynesl. Můžete si mezi sebou hledat viníka. My ho hledat nebudeme. My jenom reagujeme na to, co bylo.


Abych se vrátil k tomu, co jsem říkal. Pan poslanec Klaus prostě nemá pravdu. Ano, je doporučení jako u jiných zákonů, kde nám naši zpravodajové říkají: doporučujeme podpořit, nepodpořit tento pozměňovací návrh. Nikdy jsme neříkali, že to je náš člověk. Já jsem o Radě České televize opakovaně vyjednával s panem předsedou Faltýnkem, můžete se ho zeptat. Já jsem mu říkal, kdo si myslím, že to splňuje. O nikom z nich jsem neříkal, že to je náš člověk. Nikdy jsem nehodnotil, jestli ten člověk kritizuje premiéra, nebo nekritizuje. Já to ani nevím, proč bych lustroval v této otázce. To je ten problém. Tak to neschovávejte za nic jiného. Já jsem nemluvil o tom, jak kdo bude volit. Já vím, že volby jsou tajné.


Já jsem vyzval pana předsedu volebního výboru, aby rezignoval! A to snad můžu, když píše takové nechutnosti."