logo Facebook
i slova jsou činy

René Kühn končí v pozici předsedy Rady ČT

18. listopadu 2020 13:35 / autor: Vojtěch Berka

René Kühn odstupuje z vedení Rady ČT. Dnes to ostatním radním oznámil na jejím zasedání. Důvodem je názorový rozchod s ostatními radními, který se projevil na jednání z minulé středy. Odstoupení z funkce posléze oznámil i místopředseda Jaroslav Dědič.

Oficiální dokumenty k odstoupení by měl Kühn zaslat v brzku. Zítra se ještě zúčastní jednání sněmovního Volebního výboru, který radní veřejnoprávního média nominuje a který bude dění na půdě České televize probírat. Rezignace by měla vejít v platnost v pátek.

"Předseda Rady je jakýmsi mluvčím tohoto orgánu směrem k veřejnosti a je povinován vysvětlovat a prezentovat jednotlivé kroky a rozhodnutí Rady. Jistě se shodneme, že v okamžiku, kdy se jeho postoje různí od většiny Rady, nemůže dostatečně prezentovat její názor. Myslím si, že je to do určité míry nonsens, který by v takovém okamžiku nastával," odůvodnil své rozhodnutí.

Například o pravděpodobném zařazení návrhu na odvolání Dozorčí komise se, jako předseda, údajně dozvěděl jen necelé dvě hodiny před začátkem jednání v minulém týdnu. Rada jej přitom přijala pohodlnou většinou deseti hlasů z třinácti přítomných členů.

Kritizoval ale i postup generálního ředitele Petra Dvořák, který souhlas Rady ve věci Ostavských pozemků ve skutečnosti vůbec nepotřebuje. "Neměl by se snažit vyžadovat schválení určitých kroků Radou ČT, které jí ze zákona nepřísluší. Mohu pochopit, že chce tyto kroky konzultovat a nechat si je posvětit, ale projednávání situace kolem Televizního studia Ostrava ukázalo, že to situaci zkomplikovalo."

Svým odstoupením by Kühn rád také uklidnil napjatou atmosféru okolo současného konání Rady. "Vidíme že veřejnost moc nechápe celou problematiku, objevuje se celá řada různých dezinformací, nepřesných interpretací toho problému, který, jak věřím, není tak zásadní, jak se nyní může zdát."

Radnímu Zdeňku Šarapatkovi, který své kolegy označil za "loktaře, dravce a politické lobbisty," pak doporučil, aby zklidnil své projevy. "Není na místě jitřit atmosféru," prohlásil Kühn. "Rada České televize přece, jako zřizovatel svého poradního orgánu, který jeho členy sám volí, může přistoupit k de facto kdykoli k personální rekonstrukci."

Z funkce přitom neodstupuje pouze předseda Rady ČT, ale i místopředseda Jaroslav Dědič, který je podle svých slov ze sporů na půdě Rady unavený. "Rada potřebuje stabilizaci, energii, shodu v zásadních věcech," prohlásil Dědič.

Proti agresivním interpretacím pana Šarapatky se přitom ohradil i on. "Musím zareagovat na pana Šarapatku. Jsou to jeho slova ... Férově musím říci, že během toho půl roku, kdy jsou tady nový kolegové, tak jsme komunikovali velmi korektně a já rozhodně nechci stavět svou rezignaci do pozice jak jste ji popsal, že to byl nějaký apriori protest. Jde mi o to, aby Rada pokračovala. Já vůbec nemám problém dál s kolegy komunikovat."